Новини

„Жарава“ открива третото издание на Панаира на кулинарното изкуство „Етно кухня на колела“ 2019





През 2019 г., когато Пловдив е Европейска столица на културата, етно панаирът на кулинарното изкуство ще се проведе под мотото “Заедно на трапезата”.  Съпътстващите събития са свързани с основната идея – независимо от етническия си произход и религия, всички можем да споделяме храната си, и то заедно, на една трапеза.

Студентите от етно формация „Жарава“ ще открият третото издание на панаира с изпълнение на живо на популярната народна песен „Вечерай, Радо“, записана под аранжимент на ръководителя на групата пловдивският музикант, преподавател и композитор Владимир Величков. Младите музиканти, чиято популярност вече надскочи границите на България, са подготвили и една много специална изненада за първите посетители и участници в панаира.


 През 2019 г. „Етно кухня на колела“ ще се проведе съсспециалното участие на “Сдружение традиции за бъдеще” и представители на Международния Съвет на Самодейните Средища.
 В първия ден на панаира пловдивчани и гостите на града ще могат да видят на едно място не само етносите с най-стара история в Пловдив, но и участници от други народности от града и региона. Благодарение на усилията на представителите на италианската, руската, еврейската, арменската и турската общност, всяка кулинарна вечер се превръща в празник на уличното изкуство. Тази година те ще посрещат своите гости от 17 до 19 май т.г. на откритите площи до Джумая джамия, където ще бъде разположена и мобилната кухня.


 Панаирът на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно”,който се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в града под тепетата. Третото издание на панаира през 2019 г. е в подкрепа на града като Европейска столица на културата. Генерален спонсор на събитието е БК Горна баня. Още любопитни новини за панаира може да откриете в сайта и  страницата на събитието във фейсбук


Марко Лукиари ще трябва да сготви български гювеч, за да защити приза MasterEthnoChef  на 2018



Арменският хоровадз, еврейският боикос, руските пелмени и одринският джингер се оказаха в оспорвана надпревара при номинациите за най-вкусно ястие на панаира “Етно кухня на колела” 2018 г., но призът тази година отива при италианското “пармеджано” и Марко Лукиари, който е новият MasterEthnoChef. С много близки резултати бе и турският “Адана кебап”, който бе приготвен изключително вкусно от майстор-готвача на турската общност, но много от посетителите забравиха да попълнят своите “Кулинарни бюлетини”, докато похапваха с удоволствие. Заедно с приза обаче маестро Лукиари прегърна и ново предизвикателство. Той получи като подарък български глинен гювеч и ще трябва да се научи да готви в него, за да докаже майсторски клас в приготвянето и на други специалитети, освен италианските. Организаторите пожелаха на всички участници да вкусят и от българското ястие на известния италианския майстор. 


Денят на турската традиционна кухня се превърна в истинска галавечер за всички присъстващи на събитието. Представители на етническите общности и приятели на Фондация “Заедно” се събраха на пл.”Аптека Марица”, където майстор-готвачите получиха своите официални сертификати за участие в проекта от Генералния консул на Република Турция в Пловдив Хюсеийн Ергани, който бе официален гост на заключителното събитие. В мобилната етно кухня тази година, специално за пловдивчани и за гостите на града, готвеха, освен маестро Марко Лукиари и Любов Демирева (носител на приза MasterEthnoChef за 2017 г.), младият шеф Ончо Кешишян, Емине Османова и екипът на ОЕ “Шалом” в Пловдив. Тъй като тази година „Етно кухня на колела“ бе посветена на хляба, всички традиционни хлябове бяха представени отново заедно на заключителната кулинарна вечер. Момичета в красиви национални носии поднесоха големи плата на публиката, като междувременно се разигра и томбола с вкусни изненади. Специална награда за дамите с най-много познания в кулинарното изкуство бе осигурена от г-н Кристиано и неговата компания Davide professional.


12 традиционни ястия бяха презентирани в Деня на турската кухня на етно панаира. Гостите хапнаха и от трите хлябa “тарнак”, „симид“ и “поача”. Подготовката за вечерта бе изцяло ангажимент на г-н Ахмед Пехливан, представител на турската общност във Фондация “Заедно”. По време на Второто издание на “Етно кухня на колела” за първи път в Пловдив бе представен „Pane di Altamura“ - първият хляб в Европейския съюз със защитен произход и наименованиe. Гостите на панаира хапнаха отново и арменски “лаваш”, който е част от нематериалното културно наследство на Юнеско, както и от еврейската “маца”, хлябът, чиято рецепта се пази от времето на Мойсей.  “Етно кухня на колела” е единственото място в Пловдив, на което може да се опитат домашно приготвени храни по оригинални еврейски рецепти. 


Още в първия ден на панаира, етническите общности отправиха заедно своето послание от най-стария жив град в Европа за запазване на мира и етническата толерантност. Оперен концерт на открито бе подаръкът за пловдивчани по време на официалното откриване от г-н Давиде Кристиано, в подкрепа на градовете Пловдив и Матера като Европейски столици на културата през 2019 г. Много настроение внесе специалното участие на танцьорите от “Седенчица” и изпълнението на живо на гайдаря Радослав Иванов от ансамбъл “Дикани” в село Царацово. С руски песни, много танци и щастливи усмивки премина Денят на руската кухня по време на панаира. Сватба по арменски пък показаха младите танцьорите от състав “Ереван”, а традиционият “женгялов хац” (известен още като хляб от Арцах) месеше лично 17-годишният Майки Кеворкян от ЕГ “Иван Вазов” - най-младият помощник в мобилната кухня по време на панаира. Любопитството и желанието за нови познания привлече много гости и в Деня на еврейската кухня. Прекрасната дама Ивет Анави, която скоро ще чества своя 100-годишен юбилей, разказа 3000-годишната история на хляба на своя народ.


Tематичните вечери на “Етно кухня на колела” уважиха кметът на район “Централен” Георги Стаменов, посланикът на Армения у нас Н. Пр. Г-н Армен САРГСЯН, почетният консул на Италия в Пловдив Джузепе Ди Франческо, дипломати от Генералното консулство на Турция и над 4000 посетители. Близо 10000 души се интересуваха активно от новините за панаира и следяха ежедневно публикациите в специализираните сайтове на проекта и социалните мрежи. Г-н Давиде Кристиано, г-жа Олга Атанасова, г-жа Ахавни Кеворкян, г-н Светлозар Калев и г-н Ахмед Пехливан получиха специално признание от автора на проекта и председател на фондацията Лалка Златанова за личния пример и изключителния принос на италианската, руската, арменската, еврейската и турската общност за запазване на етническата толерантност в най-стария жив град в Европа. 


Екипът на Фондация “Заедно” благодари на всички, които подкрепят каузата за популяризиране на Пловдив като мултикултурен град - пример за етнически мир и достойна столица на културата. Адмирации към журналистите от регионалните и национални електронни медии и информационните интернет сайтове за коректното отразяване на събитията. 

“Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно”, който се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в града под тепетата. Проектът е част от Културния календар на  на града през 2017 г. и 2018 г., а всички събития са в подкрепа на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 г. Официален спонсор на Второто издание е БК Горна баня.

Още любопитни новини за Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” 2018 може да откриете в интернет на http://ethnokitchenonwheels.blogspot.bg.  Актуалната информация за събитието може да следите и в нашта страница във Фейсбук.

На истинска галавечер с 12 традиционни ястия ни кани турската общност на етно панаира


Освен известният одрински джигер, който обра овациите на всички на откриването на първото издание на Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела”, тази година, приятелите на Фондация “Заедно” от турската общност ще предложат на гостите си и арнаутски джигер, който ще се приготви по идея и със съдействието на дипломатите от Генералното консулство на Република Турция в Пловдив.






В Деня на турската кухня на панаира ще бъдат представени не един, а три традиционни хлябa.  Вечерта днес ще стартира в 17.30 ч. с меню от хапки  “тарнак” със суджук.  “Тарнак” е ръчно приготвен тънък хляб, който има специална технология на месене. Едно от най-очакваните неща, които може да опитате във вечерта на турската кухня, е несъмнено вкусния „симид“. За да бъде един турски геврек наистина турски, има едно задължително условие – коричката трябва да е напукана и много хрупкава, а отвътре тестото да е меко и пухкаво. Симидът се е превърнал в храна за турците по време на закуска, обяд и вечеря и обикновено се поднася с черен чай, плодове, сирене, различни видове сладка и мармалад. Гостите на турската вечер ще хапнат и от меките хлебчета “поача”. Най-често те се правят с маслинка, сирене и кашкавал. 






Импровизираният кафе-бар на открито ще предлага турско кафе на пясък с тулумбичка, чай и шербет, а пред мобилната кухня майстор-готвач ще показва как се приготвя одринския джигер. Турските ресторанти в града ще представят най-известните си и вкусни народни ястия като лахмаджун и адана кебап, султан кебап, оригинална имамбаялдъ, карнъ ярък, пилаф, къпана баница и др. Тази година, вместо “филибе кюфте”, гостите ще хапват “чиг кюфте”. За финал ще подсладим и с истинска турска баклава - “на сефалък” под дърветата в градината на пл.”Аптека Марица”.


Денят нa турската кухня се организира от г-н Ахмед Пехливан, председател на джамийското настоятелство в Пловдив, председател на “Йешилай” в България и член на КС на Фондация “Заедно”. “Благодарение на различните етноси, които живеят в този град, съм се чувствал винаги щастлив. За мен е важно да дадем пример на младите хора и да им покажем, че единни можем да живеем спокойно и задружно”, казва Ахмед Пехливан.


В края на тематичната вечер на 15 май представителите на всички етнически общности от Фондация “Заедно” ще се съберат, за да почерпят заедно своите гости. Организаторите напомнят, че всеки може да участва в томбола с вкусни награди, ако гласува със своя кулинарна бюлетина за ястието, което най-много му харесва. Общата кулинарна вечер ще е заключителна за второто издание на кулинарния етно панаир в Пловдив. Събитието може да се посещава свободно от всички пловдивчани и гости на града.

“Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно”, който се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в града под тепетата. Проектът е част от Културния календар на  на града през 2017 г. и 2018 г., а всички събития са в подкрепа на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 г. Официален спонсор на Второто издание е БК Горна баня.

Още любопитни новини за Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” 2018 може да откриете в интернет на http://ethnokitchenonwheels.blogspot.bg.  Актуалната информация за събитието може да следите и в нашта страница във Фейсбук.


Знаете ли какво е тишпишти? Заповядайте на еврейската кулинарна вечер, за да опитате!

Не, няма грешка – оригиналното име на ястието е “тишпишти”, много е сладко и изключително вкусно. За любителите на сефарадската кухня то няма да е изненада, а за всички останали гости на Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” – почерпката на 14 май е безплатна.

По време на Първото издание на панаира интересът към еврейската кухня бе най-голям и всички ястия свършиха за по-малко от час. Сред най-предпочитаните бе традиционният “пастел кон карне”. Затова и тази година приятелите от еврейската общност в Пловдив ще приготвят от тази вкусна баничка с месо и патладжан. Този понеделник всички ще могат да опитат и от обредния хляб “хала”, който по традиция се приготвя всеки петък (като предвещава идването на Шабат в събота),  както и при специални поводи и празници в еврейския календар. Специалната питка “хала” по традиция се „наплита“ като козунак. Хлябът е изключително мек, леко сладък на вкус и лесен за приготвяне.  





Еврейската кухня пази хилядолетни традиции, затова тази вечер ще бъде представен и един от най-традиционните еврейски хлябове „маца“. Това е безквасен хляб, който се приготвя за празника „Пасха“. Според преданието на еврейския народ, първата “маца” е била направена още по времето на Мойсей. Когато Мойсей съобщил на евреите, че трябва да напуснат Египет, хората нямали нужното време, за да приготвят каквато и да е храна. Затова решили, че ще е най-добре да омесят хляб. По стечение на обстоятелствата обаче омесеният хляб не успява да втаса, така те взимат невтасалия хляб и тръгват на път. Хлябът задължително присъства и на празничната вечеря „седер“. Той се приготвя само от две съставки – вода и брашно от различни видове житни култури. Според традицията на еврейската трапеза винаги трябва да присъстват два вида храни – сладки и горчиви, като горчивите гозби са олицетворение на тежките години на израелския народ.

“Като жители на Пловдив, заедно с нашите приятели от другите етноси, ще покажем на света как трябва да стане по-добър. Нека с приятелите от Фондация „Заедно“ да бъдем пример за човешки отношения, висока интелигентност и култура.“ Това казва г-н Светлозар Калев председател на ОЕ “Шалом” в Пловдив и член на КС на Фондация “Заедно”, който кани всички днес на пл. “Аптека Марица” на Деня на еврейската кухня.

Заключителната вечер на Панаира на кулинарното изкуство на 15 май  се организира от турската общност, отново с начален час 17.30 ч. В края на тематичната вечер всички етноси ще се съберат, за да почерпят заедно гостите на етно панаира.

“Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно”, който се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в града под тепетата. Проектът е част от Културния календар на  на града през 2017 г. и 2018 г., а всички събития са в подкрепа на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 г. Официален спонсор на Второто издание е БК Горна баня.

Още любопитни новини за Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” 2018 може да откриете в интернет на http://ethnokitchenonwheels.blogspot.bg.  Актуалната информация за събитието може да следите и в нашта страница във Фейсбук.

Сватба по арменски с вкусен хоровадз в неделната етно вечер на Панаира на кулинарното изкуство


Приятели и кумове ще танцуват около млада двойка с поднос, пълен с хоровадз и плодове. Спектакълът, който ще могат да видят всички гости в Деня на арменската кухня от панаира “Етно кухня на колела” (13 май), ще е в изпълнение на младите таланти от състав „Ереван“, които ще танцуват днес на открито пред градината на пл. “Аптека Марица”. Публиката в неделния ден ще може едновременно да гледа театралния етюд и да хапва “лаваш”, завъртян около сирена с дъхави подправки.

Сватбените танци на арменците са свързани с редица обреди и наричания за щастие, благополучие, мир, богатство, сладост. Традиционният хляб “лаваш” се поставя върху раменете на младоженците, за да донесе плодородие и благоденствие. Така свекървата посреща младото семейство в новия дом. Хлябът има невероятен вкус, диетичен е и се състои само от три съставки – брашно, вода и сол, а рецептата се предава от поколение на поколение вече 3 хиляди години. Приготвянето му обикновено се извършва от малка група жени и изисква много усилия, опит и специални умения. Интересното е, че може да се съхрани в период до шест месеца. Традиционният лаваш се пече в пещ под земята на температура до 480 градуса. На ден се изпичат от 150 до 200 хляба, като всеки лист съдържа само 200 калории!

Освен с традиционния хляб “лаваш”, който е част от нематериалното културно наследство на “Юнеско”, арменската общност в Пловдив ще почерпи (разбира се) и с арменски сладки. Домакините в мобилната кухня ще очакват всички отново в 17.30ч. днес. Сред най-предпочитаните ястия на Първото издание на панаира, според публиката, която гласува всяка вечер, бе арменският ануш абур. За приготвянето на големите шишове с хоровадз отговаряше лично почетният консул на Република Армения г-н Ехиязар Узунян. Тази година присъстващите ще опитат и от вкусната пилешка салата празничен ориз с масло и сушени плодове.


Денят на арменската кухня в Пловдив се организира от Д-р Ахавни Кеворкян – създател на Арменски културно-информационен център в Пловдив и член на УС на Фондация “Заедно”. През 2016 г. Д-р Ахавни Кеворкян бе отличена с медал “Защитник на родното” на Министерството на диаспората в Ереван за цялостна дейност и личен принос в съхранението на арменската култура и традиции.

С какво ще ни изненадат тази година приятелите от еврейската общност в Пловдив – ще разберем в първия ден от новата седмицата. Каним Ви да го изпратим заедно с традиционните ястия на сефарадската кухня. Вкусни изненади ни очакват всяка вечер до 15 май (вкл.) от 17.30 до 20 ч. в градинката на пл.”Аптека Марица”!

“Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно”, който се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в града под тепетата. Проектът е част от Културния календар на  на града през 2017 г. и 2018 г., а всички събития са в подкрепа на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 г. Официален спонсор на Второто издание е БК Горна баня.


Още любопитни новини за Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” 2018 може да откриете в интернет на http://ethnokitchenonwheels.blogspot.bg.  Актуалната информация за събитието може да следите и в нашта страница във Фейсбук.

Мастър клас по приготвяне на пелмени на открито в Деня на руската кухня


Каква е оригиналната руска технология за приготвянето на пелмени ще покажат в открит мастер клас шеф-готвачите от руската общност в Пловдив на втория ден от Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела”. Руските пелмени изненадаха всички, като спечелиха най-много от гласовете на пловдивчани по време на първото издание на панаира през май 2017 г., a призът MasterEthnoChef получи майсторът готвач, който приготви традиционното ястие на руската общност в мобилната кухня – Любов Демирева.

Тъй като темата на събитието тази година е ХЛЯБЪТ, руснаците в Пловдив ще черпят всички присъстващи с хапки от оригинален черен руски хляб, гарниран със сельодка и деликатесни кисели краставички, специално приготвени по традиционна рецепта.  
„Худо, брат, жить в Париже - есть нечего, черного хлеба не допросишься!“  (“Лошо, брат ми, е да се живее в Париж - няма какво да се яде, не можеш да измолиш за един черен хляб!“) .  Думите са от разказа на един приятел на Александър Пушкин за пътуването му до Париж. Те са олицетворение на факта, че хлябът в Русия не е само основно ястие на националната руска кухня - той е символ на благосъстоянието на хората.
Днес ръженият хляб е обичан по целия свят, но не е известно дали този продукт щеше да съществува в наши дни, ако не са били заслугите на руския народ. Хлябът от ръж се смята за истински  и автентичен руски продукт. Още през  XI-XII век. в Русия е измислена уникална технология за приготвяне на черен хляб без мая, с помощта на специална закваска. Тази кулинарна технология се използва успешно и до днес.

Публиката на Руския ден на кулинарното изкуство ще може да дегустира и от вкусните “олади” (мини палачинки със сладко от боровинки), както и пшенна каша със стафиди. На 12 май мобилната етно кухня ще предлага, освен пелмените на Любов Демирева, и няколко вида пирожки, както и гречка с гъби. По време на вечерта ще звучат най-популярните руски песни, в изпълнение на живо от Ели Костадинова пред градината на пл. “Аптека Марица”.

Събитието се организира г-жа Олга Атнасова, представител на руската общност в Пловдив и член на УС на Фондация “Заедно”. Тя е родом от Челябинск (Урал), но  през последните 15 години работи активно за съхраняване на руския език и култура сред общността. “Всеки от нас е привнесъл за колорита в този необикновен град”, коментира Олга Атанасова по повод каузата за приобщаване на различните народности към културния живот в града, избран за Европейска столица на културата през 2019 г.

Кулинарните етно вечери в Пловдив могат да се посещават свободно от всички пловдивчани и гости на града.  Организаторите напомнят, че всеки може да участва в томбола с вкусни награди, ако гласува със своя кулинарна бюлетина за ястието, което най-много му харесва. Неделният ден е за всички почитатели на арменската кухня. Вкусни изненади ни очакват всяка вечер до 15 май (вкл.) от 17.30 до 20 ч. в градинката на пл.”Аптека Марица”!

“Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно”, който се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в града под тепетата. Проектът е част от Културния календар на  на града през 2017 г. и 2018 г., а всички събития са в подкрепа на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 г. Официален спонсор на Второто издание е БК Горна баня.


Още любопитни новини за Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” 2018 може да откриете в интернет на http://ethnokitchenonwheels.blogspot.bg.  Актуалната информация за събитието може да следите и в нашта страница във Фейсбук.

С послание за запазване на етническата толерантност, различните общности в Пловдив откриват днес - 11.05 - второто издание на Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела”

Българска народна музика и италиански опери ще звучат в изпълнение на живо на откриването на Етно панаира 

Изключителна класа ще покажат очаквано представителите на италианската общност в Пловдив на откриването на Второто издание на Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела”. Той се организира от Фондация “Заедно” и народностите с най-стара история в най-стария жив град в Европа. В подкрепа на каузата на градовете Пловдив и Матера като Европейски столици на културата през 2019 г., Панаирът ще бъде открит тържествено в 17.30 ч. днес на пл. “Аптека Марица” с националните химни на България и Италия в изпълнение на живо на младите оперни таланти Любомира Петрова и Юрий Илиев.  

По-късно по време на тематичната кулинарна вечер градинката до площада ще бъде “озвучена” от канцонети и прочути арии, докато маестро Марко Лукиари приготвя своите специалитети в мобилната кухня на колела. Подаръкът за пловдивчани в Деня на италианската кухня, поднася с изключителен финес известният бизнесмен г-н Давиде Кристиано, представител на италианската общност във Фондация “Заедно”. Почитателите на изисканата кухня вече знаят, че италианците са истински ценители на вкусната храна, а красивата музика е естествено допълнение към тази наслада.

На първото издание на панаира през 2017г. италианските аранчини бяха най-предпочитаното ястие по време на тематичната вечер. Какво ще ни приготви сега шеф Лукиари, остава изненада за всички. Неустоимо изкушение за кулинарните любители ще е да опитат от неговите ястия на 11 май. След като е готвил за Брус Уилис и Енрике Иглесиас, Марко Лукиари ще готви специално за всички пловдивчани, които постетят първия ден на етно панаира.

Тъй като тази година „Етно кухня на колела“ е посветена на ХЛЯБА –  свещената храна и  основно ястие на трапезата на народите по целия свят, всички гости ще могат да опитат и от италианската „алтамура“. „Pane di Altamura“ e първият хляб в Европейския съюз със защитен произход и наименованиe.  Рецептата за него не се е променила и до днес. В нея присъстват само сол, мая, вода и брашно. Хлябът носи названието си от град Алтамура в Южна Италия (провинция ди Бари), където от години наред се смята, че се приготвя най-вкусният хляб. В Алтамура има само няколко лицензирани пекарни, откъдето туристите могат да си купят автентичния хляб.

Както повелява българската традиция, организаторите от Фондация “Заедно” ще посрещнат първите си гости с хляб и сол, под съпровода на гайдаря Радослав Иванов, ръководител на ансамбъл “ДИКАНИ”. Погачите ще бъдат направени специално от три майсторки от НЧ “Дядо Иван Арабаджията” в село Царацово. Всички присъстващи ще поздравят и младите таланти от състава за народни танци “Седенчица”.

Кулинарните етно вечери в Пловдив могат да се посещават свободно от всички пловдивчани и гости на града. Идеята е наред със забавлението, публиката да опознае отблизо и обичаите на етносите, които живеят тук заедно от векове. И тази година надпреварата в приготвянето на кулинарните изкушения отново ще се журира от присъстващите, които ще могат да гласуват за любимото си ястие в реално време.

На 12 май е Денят на руската кухня. Вкусни изненади ни очакват всяка вечер до 15 май (вкл.) от 17.30 до 20 ч. в градинката на пл.”Аптека Марица”!

“Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно”, който се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в града под тепетата. Проектът е част от Културния календар на  на града през 2017 г. и 2018 г., а всички събития са в подкрепа на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 г. Официален спонсор на Второто издание е БК Горна баня.

Още любопитни новини за Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” 2018 може да откриете в интернет на http://ethnokitchenonwheels.blogspot.bg.  Актуалната информация за събитието може да следите и в нашта страница във Фейсбук.

''Етно кухня на колела" 2018 - пет различни видове кухня, едно място!


През 2018г. за втори пореден път Панаирът на кулинарното изкуство „Етно кухня на колела“ ще приветства гражданите и гостите на Града под тепетата. Всеки следобед от 11 до 15 май по време на панаира „Ethno Kitchen on wheels“ представителите на различните етноси в Пловдив ще приготвят своите характерни ястия, като всеки кулинарен любител ще има възможността да опита вкусните гозби на турската, италианската, руската, арменската и еврейската кухня.

Тази година темата на панаира „Етно кухня на колела“ ще бъде хлябът – един от най-старите продукти в световната история, познат на човека над 10000 години. Още от древни времена, хлябът се почита като свещена храна, не само в различните религии, но и като основно ястие на трапезата на народите по целия свят. 

Традиционният хляб „лаваш“ е приготвян от арменците вече над 3000 години и се състои само от брашно, вода и сол. Изключително диетичен и много вкусен, това арменско ястие е всепризнато по света, а от 2014г. е част от Световното нематериалното културно наследство на „Юнеско“. 

Безквасният хляб „Маца“, приготвян традиционно за празника Пасха, е един от най-обичаните еврейски хлябове, който се сервира по време на „седер“ – автентичната празнична вечеря. За направата на тестото на този хляб по време на празника се използват само вода и сол, а през останалото време от годината се добавят и подправки като чесън, лук и разнообразни семена. 




Италианската „алтамура“, известна още и като „фокача“, е възпявана от най-различни историци и жители на Италия още от първи век. Хлябът носи названието си от град Алтамура в Южна Италия, където от години наред се смята, че се приготвя най-вкусният хляб в страната. Рецептата за него не се е променила до сега, като за направата му се използват само определени сортове пшеница.

В Русия пък хлябът символизира благосъстоянието на хората и е типично той да се приготвя от ръж.  Това е хлябът, известен още от най-ранните времена като "черен", познат днес по целия свят. 

Един от символите на Истанбул, както твърдят турците, пък е гевречето, наречено „симид“. Това автентично хлебче е част от културата на народа години наред и присъства на трапезата както на богатите, така и на не толкова заможните граждани. 




Тази година Панаирът на кулинарното изкуство ще бъде открит от маестро Марко Лукиари на 11-ти май с традиционна италианска вечер. Гостите и жителите на Пловдив ще могат да се насладят на вкусните автентични ястия на пл. “Аптека Марица”, където ще бъде разположена и мобилната кухня „Ethno kitchen on wheels”.  По време на всяка една от тематичните кулинарни вечери различните етноси ще посрещат своите гости с традиционния си хляб, който е и основа тема на Панаира през 2018г. 

Маестро Марко Лукиари открива Панаира на кулинарното изкуство в Пловдив 


Младият и изключително чаровен шеф Марко Лукиари ще открие Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела” 2018. 

Едно от най-очакваните  събития в Културния календар на Пловдив ще се проведе отново в средата на месец май, като откриването ще е на 11-ти май с традиционна италианска вечер. Това, което вече всички знаят за известния майстор готвач от Неапол, e че е влюбен в Пловдив и в пловдивчани, но голямата му любов е готвенето.  Дори Брус Уилис е хапвал от неговия калмар, пълнен със зеленчуци. :) 

И тази година панаирът ще се проведе на открито в рамките на няколко дни, отново на емблематично място в града, свързано с бита и историята на етническите общности с най-богата история в най-стария жив град в Европа. Mобилната кухня ще бъде разположена до градинката на пл. “Аптека Марица”. Мястото не е избрано случайно, тo e историчeски свързано с живота на различните народности. До площада се намира Имарет джамия, където в продължение на повече от четири века всеки ден се е раздавалa топла храна и хляб на бедните, без значение от каква вяра са били. 

Тук е била и първата арменска аптека. Наблизо е и единственият в страната Паметник на благодарността (израз на признателност на българските евреи). Непосредствено след Освобождението главен архитект на Пловдив и Източна Румелия в продължение на 6 години (1879-1885) е Пиетро Монтани. Именнo той е проектант на областната библиотека и музей, двете емблематични сгради на съседния площад "Съединение" – символ на града.



Кулинарните етно вечери ще могат да се посещават свободно от хора с различен произход, социално положение и възраст. Идеята е наред със забавлението, публиката да опознае отблизо и обичаите на етносите, които живеят от векове  в града и вписването им в общото културно-историческо наследство на Пловдив.

И през 2018 г. надпреварата в приготвянето на кулинарните изкушения отново ще се журира от присъстващите. По време на първото издание през 2017 г. руските пелмени изненадаха всички, като спечелиха най-много от гласовете на пловдивчани. От останалите кухни най-вкусни според хилядите посетители, които участваха в дегустациите, бяха арменският ануш абур, еврейската баница с месо и патладжан “пастел кон карне“, италианските аранчини и одринският "джигер". Тази година организаторите обещават  повече пловдивчани и гости на града да имат възможност да дегустират от традиционните храни. 


Какво ще си вземе красивият италианец, освен любимите чери домати и босилек за откриването на кулинарния панаир на етносите в Пловдив, ще разберем на 11 май. Със сигурност маестро Марко Лукиари ще зарази с много страст и желание всеки, който дойде, а най-важното за него е да доставя удоволствие на хората,  които опитват от неговите специалитети. 

“Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно” в Пловдив, който се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града. Панаирът се осъществява благодарение на еврейската, арменската, турската, италианската и руската общност, чиято кауза е запазване на толерантността и мирното съжителство в хилядолетния град. Тема на кулинарния етно панаир тази година ще е традиционния хляб на народите. 

Всички любители на кулинарното изкуство могат да следят любопитните новини и интересни рецепти и от официалната страница на “Етно кухня на колела” във фейсбук. 

*Марко Лукиари е майстор готвач, завършил престижната школа в Неапол. Въпреки младата си възраст той е успял да обогати своя професионален опит в реномирани ресторанти из цял свят – Австралия, Нова Зеландия, Египет, Англия. Toй е автор на менюто на ресторантите Trattoria "Il Maestro Giuseppe Verdi" в Пловдив и София, бизнесът му е свързан и с внос на италиански хранителни продукти.

“Етно кухня на колела” - един от най-успешните нови проекти в Културния календар на Пловдив 


“Призът за най-изискана вечер и най-голям личен принос”  бе връчен на г-н Давиде Кристиано, представителят на италианската общност. Oще на 12 май италианският кулинарен отбор вдигна топката високо.

Зашеметяващият шеф виртуоз Антонио ди Майо от Равена, прекрасният бас Владимир Ников от Държавна опера Пловдив и “диригентът” на вечерта -бизнесменът Давиде Кристиано – бе триото, което грабна вниманието на всички присъстващи от първата минута на втората тематична вечер на Панаира на кулинарното изкуство. Изисканoстта и финесът във всеки детайл завладяха публиката, която се оказа истински ценител на италианската кухня. 

Най-голям бе интересът към аранчините и тимбало ди паста, но в кухнята на Антонио ди Майо имаше и традиционна лазаня, паста дженовезе и фузили пастичати. В продължение на 3 часа шеф Ники Николов предлагаше за дегустации от италианските деликатеси прошуто кото и прошуто крудо. Късметлиите опитаха и от пенливото просеко.Кметът на район “Централен” Георги Стаменов уважи събитието заедно с цялото си семейство. Всички жители на квартала се насладиха на една истинска италианска вечер – от аранжировката на декора, през известните италиански арии и канцонети, първокачественият кетъринг и изключително непринудена и приятелска атмосфера в градинката на площад “Шахбазян” в подножието на Стария град.

Черен дроб по Одрински от шеф Илиаз Калуранлар. Това бе само един от многото специалитети представени в Деня на турската национална кухня. Турската общност почерпи над 1000 почитатели на ориенталските ястия още в първия ден на панаира.  

Панаирът на кулинарното изкуство бе открит с очаквано силен старт на пл.”Римски стадион” и с изключително добрата новина за Пловдив – избирането на г-жа Амелия Гешева за заместник- министър на културата. Първият ден на традиционната турска кухня започна с прекрасната българска песен "Лале ли си, зюмбюл ли си" в изпълнение на живо, в което участваше и вицеконсулът г-н Волкан Танилдиз. Посетителите опитаха над 20 вида традиционни ястия и заслужено представителят на турската общност г-н Ахмед Пехливан получи приза за “Най-много привлечени спонсори” на кулинарния панаир, който се осъществява в подкрепа на  каузата Пловдив Европейска столица на културата 2019.За “Най-артистична” бе определена руската вечер, организирана от г-жа Олга Атанасова, а отличието за “Най-дълго съхранени традиции”  очаквано бе присъдено на еврейската общност. Кулинарниет екип на “Шалом” в Пловдив и председателят на организацията г-н Светлозар Калев представиха в Деня на еврейската кухня ястия, приготвени по стари библейски рецепти, предавани от поколение на поколение през вековете.

На 15 май бе и последната тематична вечер посветена на кулинарията на сефарадските евреи. Интересът на публиката бе най-силен към еврейската кухня именно заради това. Най-голямо любопитство посетителите проявиха към "бурмуликос”, които се правят от традиционния безквасен хляб на евреите “маца”. Етническите общности с най-стара история в Пловдив доказаха, че заедно мoгат да върнaт атмосферата на романтичния Пловдив, обединени от идеята за мир и толерантност. Aроматите на джигер и хоровадз, вкусoвете на древния пастел, аранчини и пирожки потопиха пловдивчани и гостите на града във времето от “След края на света”.Благодарим ти, Пловдив, за споделената емоция!

Руските пелмени, арменският ануш абур, еврейският “пастел кон карне“, италианските аранчини и одринският джигер са най-вкусните етно ястия в ПловдивРуските пелмени изненадаха всички, като спечелиха най-много от гласовете на пловдивчани по време на Първия панаир на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела”. Резултатите от вота бяха обявени официално на Гала вечерята в Дома на етносите миналата вечер и съгласно предварително обявения регламент, призът MasterEthnoChef получи майсторът готвач, който е приготвил традиционното ястие на руската общност по време на панаира – Любов Демирева.

От останалите кухни най-вкусни, според публиката, която участва в дегустациите, са арменският ануш абур, еврейската баница с месо и патладжан “пастел кон карне“ , италианските аранчини и одринският джигер. През изминалата седмица пловдивчани и гостите на града имаха възможността да вкусят различни традиционни за етносите ястия, като заедно с това гласуваха със специални “кулинарни бюлетини” за най-харесваното от тях блюдо.На заключителната кулинарна вечер, сред приятели и партньори, етническите общности от Фондация ЗАЕДНО закриха Първия панаир "Етно кухня на колела".  Проектът се осъществи с финансовата подкрепа на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2017г. 


"Прекрасно е, че всички са толкова заредени от това изключително успешно събитие. Поздравления за идеята, организацията и участниците в панаира. “Етно кухня на колела” трябва да се разгърне още повече." - това заяви главният експерт в Дирекция “Култура и културно наследство” в Община Пловдив и координатор на проекта -Гергана Филева. Висока оценка за събитието даде и председателят на Съвета по туризъм и член на УС на ОФ Пловдив 2019 - г-н Любозар Фратев. По думите му кулинарният панаир на Фондация “Заедно” има огромен потенциал да се развива за години напред. Той искрено поздрави председателят Лалка Златанова и представителите на етническите общности с успешната реализация на това първо по рода си събитие в нашия град.Резултатите от вота показаха още, че пловдивчани и гостите на Пловдив сa били най-активни на тематичната вечер, организирана от Арменския културно-информационен център и лично от  представителя на арменската общност във Фондация “Заедно” - Д-р Ани Кеворкян. Заслужено арменците събраха 105 точки и получиха грамота за “Най-сплотен отбор и перфектна организация”. В деня на арменската кухня всички гости вкусиха “лаваш” - хлябът, който е част от световното културно наследство, a почетният консул на Армения г-н Ехиязир Узунян  бе майсторът на традиционния “хоровадз”. Три от бюлетините, пуснати в урната в Деня на арменската кухня,  са с изписани лични послания и пожелания за организаторите.  Авторите им ще получат специални подаръци от майстора готвач Ончо Кешишян. 


Koe e най-вкусно ястие на Първия панаир на кулинарното изкуство, става ясно днес!


Тази вечер е кулминацията на Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела”, който се проведе за първи път в Пловдив. 

Представители на всички етнически общности и приятели на Фондация “Заедно” се събират на Гала вечеря в Дома на етносите, на която ще бъде обявен MasterEthnoChef - майсторът, който е приготвил кулинарното изкушение, събрало най-много гласове по време на панаира.  

Коe е най-вкусното ястие определят всички пловдивчани и гостите на Пловдив, които са глаували по време на дегустации през изминалите пет тематични вечери. Вотът бе явен със специална “Кулинарна бюлетина”. Всички етно кухни ще бъдат представени заедно днес, като в кулинарното шоу ще участват ястия и на други общности, които живеят в Пловдив.

Ако не сте спечелили покана за Гала вечерта, която ще събере на една трапеза кулинарните изкушения на арменци, евреи, турци, руснаци, италианци, гръци и македонци, може да направите своята резервация в Дома на етносите на тел. 0878 763686. Стойността на куверта за вечерта е 10 лв. Събраните средства ще бъдат използвани за дейността на Фондация “ЗАЕДНО”, в подкрепа на мирното съжителство на различните етноси в най-стария жив град в Европа.

Проектът “Етно кухня на колела” на Фондация “Заедно” в Пловдив се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в най-стария жив град в Европа. Арменци, евреи, руснаци, турци и италианци дават заедно пример за толерантност и взаимно разбирателство. Проектът е включен в Културния календар на Пловдив за 2017 г. и се осъществява в подкрепа на каузата Пловдив Европейска столица на културата 2019. 

Кое ястие ще бъде определено за най-вкусно по време на Първия панаир на кулинарното изкуство в града под тепетата може да разберете от страницата на събитието във фейсбук и от сайта на проекта  www.ethnokitchenonwheels.blogspot.bg. Гала вечерта се осъществява и с подкрепата на Международен панаир Пловдив.

Библейски рецепти и испански вкусове – само в Деня на еврейската кухня



“Етно кухня на колела” спира в Стария еврейски квартал “Орта мезар” на 15-ти май. Представителите на еврейската общност в Пловдив сa потомци на евреите, прокудени от Испания през 1492 г. Тогава прадедите на днешните жители на града са  взели със себе си най-ценните съкровища на народа си, които никой не е могъл да им отнеме - езикът, литературата, философията, науката и огромната неписана книга на традициите в храненето и готвенето, която се предава от поколение на поколение.

Испано-еврейската кухня е изключително разнообразна. Ястията не са тежки, нито тлъсти, и за разлика от останалите кухни – не изобилстват от подправки. В приготвянето им през вековете до днес се прилагат хигиенните съвети на Библията – кашрута. Това е еврейският диетичен закон, който пловдивските евреи пазят в сърцата си и за който ще ни разкажат тази вечер на Панаира на кулинарното изкуство. Кашрута е в основата на специалните еврейски кулинарни обичаи.

Пловдивчани и гостите на Пловдив ще могат да опитат някои от най-характерните еврейски ястия като "бурмуликос” (пържени мекици, направени от традиционния безквасен хляб – “маца”), “алмодроти” (огретен от тиквички), известният “пастел кон карне” (баница с месо и патладжан), “боикос” и др. Разбира се ще  има и еврейски сладки “Ушите на Аман”, които се приготвят на празника Пурим. 

Музиката, която ще звучи през Деня на еврейската кухня, ще е автентична сефарадска. Мелодиите са се запазили от векове и отразяват радостите и скърбите на сефарадските евреи в дългия и тежък живот на изгнание и търсене на пристан. Заповядайте на 15 май (понеделник) в района на Дондуковата градина до Дома на младоженците от 16.00 до 20.00 часа. 

Денят на еврейската  кухня се организира от г-н Светлозар Калев, представител на еврейската общност във Фондация “Заедно”, по чиято идея се реализира проектът, с финансовата подкрепа на Община Пловдив. Гласувайте за най-вкусното според вас ястие тази вечер и участвайте в томболата, от която може да спечелите покана за Гала вечерта на 16 май в Дома на етносите. Късметлията ще бъде изтеглен точно в 20.00 часа днес.

Кое ястие ще бъде определено за най-вкусно по време на Първия панаир на кулинарното изкуство в града под тепетата може да разберете от страницата на събитието във фейсбук и от сайта на проекта www.ethnokitchenonwheels.blogspot.bg

Ако не сте спечелили покана за Гала вечерта, която ще събере на една трапеза ястията на арменци, евреи, турци, руснаци, италианци, гръци и македонци, може да направите своята резервация в Дома на етносите на тел. 0878 763686. Стойността на куверта за вечерта е 10 лв. Събраните средства ще бъдат използвани за дейността на Фондация “ЗАЕДНО”, в подкрепа на етническата толерантност и мирното съжителство на различните етноси в най-стария жив град в Европа.

В деня на арменската кухня опитайте “лаваш” - част от световното културно наследство.В ролята на MasterEthnoChef влиза и почетният консул на Армения




В тази майска вечер с “Етно кухня на колела” ще се потопим в хилядолетната кулинарна култура на арменците. Майсторите от арменската общност в Пловдив ще ни поднесат вкусни и здравословни хапки „PYRCUCH” (от традиционния ароматен арменски хляб “лаваш”), завити със сирене, покрито с облак дъхави, зелени подправки. Лавашът се приготвя от изключително тънък лист тесто,  което се изпича в специални пещи - тонир. Всеки лист има множество въздушни балончета в  хрупкавата си повърхност и съдържа само 200 калории. От 26 ноември 2014 г. традиционният арменски хляб “лаваш” е част от нематериалното културно наследство, включен в списъка на ЮНЕСКО.

Арменската трапеза е богата и многообразна като душевността на народа. В неделната вечер на Панаира на кулинарното изкуство, специално за всички гости, традиционен арменски хоровадз ще пече почетният консул на Рeпублика Армения в Пловдив - г-н Ехиязар Узунян. 

Хоровадз се приготвя само от мъжете. Изпичането му е любимото занимание на арменците и повод за благородно съревнование между тях, което крие много тънкости. Парчетата месо отлежават няколко часа в обвивка от лук и специфични подправки, а през това време мъжката компания с много наздравици приготвя достатъчно жарава за печенето. Реденето на месото и изпичането му са забавен ритуал. На дългите скари късчетата месо трябва да се наблюдават и обръщат внимателно - те трябва да са опечени добре, но да останат сочни и ароматни. 
Именно този майсторлък ще бъде демонстриран на 14 май в квартал “Капана”, където ще бъде “Етно кухня на колела”. Дали ще може да се “откраде” някоя тайна от майстора готвач Ончо Кешишян – син на единствения арменец миньор – това ще е истинско предизвикателство за всеки любител кулинар. Едно е сигурно – той ще е там и ще разказва забавни истории.

Вечерта не може да мине и без традиционните арменски сладки. А какво ще кажете за арменската грис халва – ситен пясък от сладки грисени трохи, покрити с пудра захар?

Денят на арменската  кухня се организира от Д-р Ани Кеворкян, представител на арменската общност във Фондация “Заедно”, по чиято идея се реализира проектът, с финансовата подкрепа на Община Пловдив. Гласувайте за най-вкусното според вас ястие тази вечер и участвайте в томболата, от която може да спечелите покана за Гала вечерта на 16 май в Дома на етносите. 

15 май е Денят на еврейската кухня. На кое място под тепетата ще спре “Етно кухня на колела” следете на страницата на събитието във фейсбук и в сайта www.ethnokitchenonwheels.blogspot.bg

От пелмени до сельодка (с глътка водка) в Деня на руската кухня



Утре - 13.05 - жителите на Пловдив ще имат възможността да се насладят на вкусните традиционни гозби от Русия! Днес - 12.05 - продължаваме с Вечер на италианската кухня!

Време е да преоткрием  необятността на руската народна кухня, която от древни времена се слави със своето многообразие. Тя има дъбоки корени и е изпълнена с много тайни и загадки.

Руската кулинария се отличава с разнообразни предястия. Едно от най-характерните е салата “винегрет”. Името на ястието идва от френския сос, който се използва като дресинг за салати в много страни в Европа.  Гостите на “руската трапеза” тази вечер ще могат да опитат истински “винегрет”, който традиционно се приготвя от цвекло, картофи, моркови, лук и кисели краставички. За всички посетители дамите от руската общност в Пловдив са включили още в менюто пирожки, пелмени с месо и картофи, сандвичи със сельодка  и , разбира се, оригинална руска салата “Оливие”. Традиционният квас и сланинката също са задължителна част от всяка руска кулинарна вечер.

Кой зеленчук е наричан „втори хляб“?
Какво означава „смес от френски и нижегородски”?
Каква географска забележителност носи името на известна руска супа?
С какво ястие можете да намекнете на гостите, че е време да си ходят?

На тези и други въпроси пловдивчани и гостите на Пловдив могат да намерят отговорите по време на Деня на  руската кухня в рамките на Панаира на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела“ на 13 май. От 18 часа са специалните дегустации, по време на които ще звучат в изпълнения на живо руски народни песни.

Денят на руската  кухня се организира от г-жа Олга Атанасова, представител на руската общност във Фондация “Заедно”, по чиято идея се реализира проектът, с финансовата подкрепа на Община Пловдив. Гласувайте за най-вкусното според вас ястие тази вечер и участвайте в томболата, от която може да спечелите покана за Гала вечерта на 16 май в Дома на етносите.
14 май е Денят на арменската кухня. 

На кое място под тепетата ще спре “Етно кухня на колела” следете на страницата на събитието във фейсбук и в сайта www.ethnokitchenonwheels.blogspot.bg

Открихме Панаирът на кулинарното изкуство!


Вчера - 11.05 жителите и гостите на Пловдив се насладиха на вкусните ястия от турската традиционна кухня

Открихме Панаирът на кулинарното изкуство с изключително добра новина за Пловдив и с очаквано силен старт. Новият зам.- министър на културата е досегашният ни зам.-кмет Амелия Гешева, което наистина е голямо признание и шанс за града ни. А първият ден на традиционната турска кухня започна с прекрасната българска песен "Лале ли си, зюмбюл ли си" в изпълнение на живо в сърцето на най-стария жив град в Европа. Благодарим на всички за топлото посрещане и положителните емоции! 

За още снимки от Вечерта на турската кухня, посетете нашата галерия.


Вълшебството на добрата храна завладя града под тепетата. Арии на живо огласят подножието на Небет тепе




След ориенталската наситеност от аромати в първия ден на Панаира на кулинарното изкуство, на 12 май ще се потопим в изчистената изисканост на средиземноморието... Oчаква ни екзотично пътуване с “Етно кухня на колела” в света на италианската кухня.

Спокойствие и напълно отдаване на удоволствието от хранeнето е част от ежедневието на италианците. Ако искате да oсвобoдите сетивата си и да вдъхнете аромата на прясна паста, обляна в сос от слънчеви домати, не пропускайте Деня на италианската кухня от Панаира на кулинарното изкуство. Няма начин да не се влюбите в лазанята - многопластова приказка за перфектната спойка между фино тесто, пухкав кашкавал и дъхави подправки... Аранчини, пица от макарони и още изненади очакват всички, които издигат храната в култ и искат да се потопят поне за няколко часа в безвремието.
И понеже темпераментните италианци са истински ценители, храненето при тях е стилен ритуал, а красивата музика е естествено допълнение към тази наслада. Специално за пловдивчани и гостите на града aрии на известни опери и канцонети ще изпълни на живо Владимир Ников - бас от Държаван опера Пловдив, в акомпанимент на йоника.

Очаква ни изключително роматична и гореща вечер от Панаира на кулинарното изкуство. A дали красивата музика прави храната по-вкусна – ще разберете, ако откриете “Етно кухня на колела” от 16.00 до 20.00 ч. днес в подножието на Небет тепе, на стария пл.”Шахбазян”. Специалните дегустации са от 18 ч.

Денят на италианската кухня се организира от г-н Давиде Кристиано, представител на италианската общност във Фондация “Заедно”, по чиято идея се реализира проектът, с финансовата подкрепа на Община Пловдив.

13 май е Денят на руската кухня. На кое място под тепетата ще спре “Етно кухня на колела” следете на страницата на събитието във фейсбук и в сайта www.ethnokitchenonwheels.blogspot.bg

Откриваме първия Панаир на кулинарното изкуство в Пловдив. Само утре може да опитате известното "Филибе кюфте"


"Филибе кюфте"
За първи път от 100 години насам пловдивчани ще могат да опитат отново от известното “Филибе кюфте”.

Историята разказва, че в края на 19 век, около днешния квартал “Капана” в Пловдив, един турчин отворил дюкян, в който продавал “Филибе кюфте”, направено по специална негова майсторска рецепта. Няколко години след това рецептата за “Филибе кюфте” се губи някъде между Пловдив и Цариград (Истанбул). 

След повече от век тя се завръща в Града под тепетата и всички гости на панаира “Етно кухня на колела” ще могат за първи път да го опитат по време на официалното откриване от 18 часа тази вечер. Събитието, което е част от Културния календар на Пловдив, ще ни радва всеки ден до 16 май с различни кулинарни изненади, приготвени от майсторите готвачи на етническите общности с най-стара история в града.  


В първия ден на панаира “Етно кухня на колела” ще бъде разположена пред Джумая джамия. Освен “Филибе кюфте” кулинарните изкушения на турската общност ще включват още имамбаялдъ, традиционни кебапи, „паша“ кюфте, телешки черен дроб, карнъйарък (пълнен патладжан по специална рецепта), хюремки и ашуре (известно като най-старата гозба в света) и др. Специално от Одрин са доставени лозови листа от района на “Токат” за традиционните сарми, които турците в Пловдив приготвят с кедрови ядки и  мечо грозде. 


Панаирът на кулинарното изкуство ще бъде открит на пл. “Римски стадион” с изпълнение на “Чие оро е най-хубаво?” на камерен хор “Иван Спасов” с диригент Гергана Люцканова. Специална изненада се очаква да поднесе и вицеконсулът Волкан Танйълдъз, който ще изсвири българско право хоро на традиционния турски инструмент саз.


Коe е най-вкусното ястие по време на панира ще определят пловдивчани и гостите на Пловдив, като гласуват с “кулинарна бюлетина” след специалните дегустации, които ще бъдат всяка вечер от 18 ч. От 11 до 16 май “Етно кухня на колела” ще бъде на различни локации в Пловдив. “Трапезите” на етническите общности ще посрещат всички от 16.00 до 20.00 часа. 


Денят на турската кухня се организира от г-н Ахмед Пехливан, представител на турската общност във Фондация “Заедно”, по чиято идея се реализира проектът, с финансовата подкрепа на Община Пловдив. 


Започва седмицата на "Етно кухня на колела" в Пловдив


От библейски рецепти до ястия, включени в световното културно наследство ще дегустираме заедно на Първия панаир на кулинарното изкуство в Пловдив.

От 11 до 16 май може да забравите за диетите и да се отдадете с наслада и удоволствие на специалните дегустации на традиционните ястия на най-старите етнически общности в Пловдив по време на първия кулинарен панаир “Етно кухня на колела”.

Те ще представят вкусове, които няма да откриете в нито един ресторант, защото всяка хапка е направена с любов специално за всички пловдивчани и гости в града под тепетата през тези дни. Всички заедно са поканени на трапезата на турци, арменци, евреи, италианци и руснаци, по време на едно от най-очарователните събития в Културния календар на най-стария жив град в Европа.

Панаирът се открива на 11 май -  Денят на турската кухня, когато може да разберете историята на известното “Филибе кюфте” и да го опитате по оригинална рецепта от 18 век. Ако искате да oсвобoдите сетивата си и да вдъхнете аромата на прясна паста, обляна в сос от слънчеви домати, не пропускайте Денят на италианската кухня нa 12  май. И понеже темпераментните италианци са истински ценители, храненето при тях е стилен ритуал, а красивата музика е естествено допълнение към тази наслада. Затова, специално за пловдивчани и гостите на града, aрии на известни опери и канцонети ще изпълни на живо в подножието на Небет тепе Владимир Ников от Държаван опера Пловдив. От пелмени до сельодка ще има в Деня на руската кухня. Само на 13 май ще разберете кое е ястието, с което може да намекнете на гостите, че е време да си ходят? В неделната  вечер на 14 май с “Етно кухня на колела” ще се потопим в хилядолетната кулинарна култура на арменците и ще опитаме “лаваш” – хлябът, включен в списъка на “ЮНЕСКО” за нематериално културно наследство. А лично почетният консул на Рeпублика Армения в Пловдив г-н Ехиязар Узунян ще демонстрита как се пече хоровадз. “Етно кухня на колела” спира в Стария еврейски квартал Орта мезар на 15 май. В приготвянето на еврейските ястия през вековете до днес се прилагат хигиенните съвети на Библията. Какви са законите на правилното хранене, според  библейския диетичен закон кашрута - ще разберем в Деня на еврейската кухня.

Открийте къде е “Етно кухня на колела” всеки ден от 11 до 16 май, между 16.00 и 20.00 ч. и отнесете в домовете си вкусове от най-древните кухни в света. Специалните демонстрации и дегустации са всяка вечер от 18 часа. Всеки участник ще може да гласува за най-вкусното, според него, ястие със своя “кулинарна бюлетина” и да участва в томбола, от която може да спечели куверт за Гала вечерта на 16 май. На кое място под тепетата ще бъде “Етно кухня на колела” всеки ден по време на панаира - следете на страницата на събитието във фейсбук и в интернет страницата ни. :) 

На 16 май ще е кулминацията на Панаира на кулинарното изкуство. Представители на всички етнически общности и приятели на Фондация “Заедно” се събират на Гала вечеря в Дома на етносите, на която ще бъде обявен MasterEthnoChef - майсторът, който е приготвил кулинарното изкушение, събрало най-много гласове по време на панаира. Най-вкусното ястие ще бъде определено от резултата на вота на всички пловдивчани и гостите на Пловдив, които са дегустирали и са участвали  във вота през изминалите пет тематични вечери. Гала вечерта ще събере на една трапеза кулинарните изкушения на арменци, евреи, турци, руснаци, италианци, гръци и македонци.

Проектът “Етно кухня на колела” на Фондация “Заедно” в Пловдив се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в най-стария жив град в Европа. Арменци, евреи, руснаци, турци и италианци дават заедно пример за толерантност и взаимно разбирателство. Проектът е включен в Културния календар на Пловдив за 2017 г. и се осъществява в подкрепа на каузата Пловдив Европейска столица на културата 2019. 


Избираме MasterEthnoChef на кулинарния панаир през май








Етническите общности с най-стара история в 
Пловдив организират заедно  културно събитие, в подкрепа на мирното съжителство в най-стария жив град в Европа.

Пловдивчани и гостите на града ще изберат кое е най-вкусното кулинарно изкушение по време на първия Панаир на традиционната етно кухня, който ще се проведе в града под тепетата от 11 до 16 май.

Ястията ще бъдат дело на 5-ма готвачи – арменец, евреин, турчин, руснак и италианец - представители на етническите общности с най-стара история в Пловдив. Всеки ден  “Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) ще потегля към определена локация в града, свързана с живота на разлчините етноси. Характерните ястия ще бъдат приготвяни пред любопитните погледи на минувачите, като всеки любител на кулинарното изкуство ще има възможност и да разговаря с майсторите готвачи.

Коe е най-вкусното ястие ще определят пловдивчани и гостите на Пловдив. Те ще могат да гласуват по време на дегустации, които ще започват всяка вечер от 18 ч.  Вотът ще е явен със специални “Кулинарни бюлетини”, като всяка от тях ще участва в томбола с награди за публиката.

Панаирът се открива на 11 май с Ден на традиционната турска кухня. Кулинарните изкушения от югоизточната ни съседка ще включват кебапи, няколко вида кюфтета, сред които „паша“ и известното „филибелийско“, телешки черен дроб, ашуре и др. и ще могат да се опитат от всеки минувач, който в този час е около Джумая джамия в центъра на града. 

Tрадиционната кухня на италианците ще внесе средиземноморски полъх край пловдивските тепета. А всеки, който открие мобилната кухня на 12 май на стария пл.”Шахбазян” (в подножието на Небет тепе) ще може да се наслади на оригиналните вкусове на едни от най-известните ястия в целия свят.


13 май е за любителите на руската кухня. Пирожки, пелмени, салата “Оливие” и други традиционни ястия ще бъдат представени на ул. „Велико Търново” (до Военния клуб).

Денят на арменската кухня се очаква да бъде най-любимият за почитателите на сладките изкушения. Те ще бъдат приготвени по стари рецепти, предавани от поколение на поколение. Арменците в Пловдив канят всички на 14 май в квартала за творчески индустрии “Капана” – пред Арменския информационен център и клуб “Малката Библиотека”.

В Стария еврейски квартал Орта мезар мобилната кухня ще паркира на 15 май. Посетителите ще могат да опитат вкусните боикос, пастел чукур, кон карне и други еврейски ястия, оригиналните рецепти на които също се пазят в тайна от общността.
По време на тематичните вечери ще бъдат проготвени традиционния арменски хляб “лаваш” и безквасния еврейски – “маца”.

Панаирът на кулинарното изкуство ще представи националните особености в културата на хранене и разнообразието на менюто в кухните на малцинствените етнически групи, които са неизменна част от културно-историческото наследство на Пловдив. Kулминацията ще е на 16 май в Дома на етносите, където по време на Гала вечерта ще бъде обявено най-вкусното ястие и майсторът, който го е приготвил по време на Панаира.  Всички етно кухни ще бъдат представени заедно, като се очаква в кулинарното шоу да участват ястия и на други общности, които живеят в Пловдив.

Проектът на Фондация “Заедно” в Пловдив се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, съвместно с местните етнически общности с най-стара история в най-стария жив град в Европа. Арменци, евреи, руснаци, турци и италианци дават заедно пример за толерантност и взаимно разбирателство. Проектът е включен в Културния календар на Пловдив за 2017 г. и се осъществява в подкрепа на каузата Пловдив Европейска столица на културата 2019.

Още информация може да намерите на специалната интернет платформа на “Ethno kitchen on wheels” и на страницата във фейсбук.

Кой какво ще готви на Панаира на кулинарното изкуство в Пловдив?

Единственият по рода си Панаир на кулинарното изкуство в България, който ще представи  характерните храни на най-старите етнически общности в Пловдив, ще се проведе през май 2017г. В продължение на пет дни „Етно-кухня на колела“ ще представя на различни места в европейската столица на културата националните кухни на турци, арменци, евреи, руснаци и италианци, съобщи по време на официалното представяне на проекта Лалка Златанова, председател на фондация „Заедно“.

Пловдивчани и гостите на града ще могат да опитат кулинарните изкушения в пет тематични вечери. 11 май ще е денят на турска кухня, която ще бъде до Джумая джамия; на 12 май  италианската кухня ще бъде разположена в градинката на площад „Житен пазар“ (Шахбазян); 13 май е запазен за руската кухня, която ще е на ул. „Велико Търново“ до Военния клуб, на 14 май “Етно кухня на колела” ще потегли към Арменския културен институт в квартала за творчески индустрии “Капана”, а 15 май ще е денят на еврейската кухня, която ще посреща своите гости на площад "Цар Калоян" в стария еврейски квартал Орта мезар. 

Галавечерта, на която всички етноси ще покажат заедно своите най-характерни ястия, ще е на 16 май в Дома на етносите в Пловдив. Специални гости ще бъдат представители на гърцкия етнос и приятели на Фондация “Заедно” от  Македония.

„Радвам се, че успяхме да създадем Дома на етносите в Пловдив, в който се чувстваме роднини и близки, а покрай дейностите и нашите етноси се сближават все повече“. Това каза по време на официалното представяне на проекта д-р Ахавни Кеворкян от арменската общност. Тя обеща, че арменските ястия на фестивала ще бъдат толкова вкусни, че пловдивчани дълго след това ще говорят за тях.  Гостите на Пловдив ще могат да се насладят на сармички, чуреци, ануш абур и много вкусни сладкиши, с които арменците глезят своите роднини и приятели. Главен готвач на проявата ще бъде Ончо Кешишян. „Бъдете сигурни, че ще има и с какво да замезите, докато пийвате нарово вино или вино от Арени. Можете да приключите с грис-халва и арменски коняк“, предложи д-р Кеворкян.  

Емине Османова, която ще приготвя турските ястия, отбеляза, че много от българските и турските храни имат еднакви имена. Разликата е в това, че при приготовлението на турските се влага повече труд и стават по-вкусни. Тя ще изненада пловдивчани с кебапи, специални кюфтета, върхът на които е популярното в цяла Турция “филибе” (пловдивско) кюфте, черен дроб и много други вкусотии.

„Некоронованият крал на руската трапеза е ръженият хляб, а от ръжено тесто се правят и известните пирожки и блини. Руснаците определено предпочитаме рибата пред месото. Както българите обичат сиренето, така ние обичаме изварата“, разказа Светлана Керкелова от руската общност в Пловдив.  Тя допълни, че за руската кухня са характерни също така кашите от грис, просо и елда, а сред най-популярните напитки са квас и медовина. „Ние руснаците консумираме най-много говеждо месо и свинско без тлъстини, както и дивечът и домашните птици. Освен всичко това, в руския ден на „Етно-кухня на колела“, гостите на панаира ще могат да опитат оригинална руска салата по рецепта от времето на Пьотър I, пелмени и сельодка в кожухче.

Рози Асса от еврейската общност обеща за празника да изпече любимите на всички соленки „боикос“. По думите и, една от най-вкусните еврейски манджи, е пастелът, пълнен с кайма и печен патладжан. Ще се предлага и чукур - завита баница с картофче и сиренце. Друга от любопитните ястия на евреите в Пловдив е желираният петел. На фестивала ще бъдат приготвени и студени супи от тиквички и целина, както и еврейски сладкиши, които готвачите запазиха в тайна.  „Ние сме потомци на изгонените през 1492 г. от Испания евреи сефаради, затова и нашата кухня е испанско-сефарадска. Ядем кашерна храна, съобразена с изискванията на юдаизма“, подчерта Светозар Калев председател на сдружение „Шалом“ в Пловдив.  Той прочете текст от трета книга Мойсеева, според който не трябва да се яде месо от камила, заек и свиня, както и морски деликатеси, всякакви земноводни  и риби, които са без люспи.

“Етно кухня на колела” (Ethno Kitchen on wheels) е проект на Фондация “Заедно”, който се финанисра по Компонент I “Фестивали и значими събития” на Община Пловдив и се реализира заедно с местните етнически общности с най-стара история. Събитието е включенo в Културния календар на Пловдив за 2017 г.  и се осъществява в подкрепа на каузата "Пловдив - Европейска столица на културата 2017" и  за запазване на етническата толерантност в най-стария жив град в Европа.


Представяме ЗАЕДНО първия Панаир на кулинарното изкуство в Пловдив

Дом на етносите - град Пловдив



Уважаеми колеги и приятели,


С удоволствие Ви каним на среща с представителите на етническите общности в Пловдив, на която ще ви разкажем за първия Панаир на кулинарното изкуство “Етно кухня на колела”. Проектът е включен в Културния календар на Пловдив. Панаирът ще представи националните особености в културата на хранене и разнообразието на менюто в кухните на малцинствените етнически групи, които са неизменна част от културно-историческото наследство на града. 

Всеки ден по време на панаира  Ethno Kitchen on wheels ще потегля към определена локация в града, като всяка вечер представителите на различните етнически общности ще приготвят своите характерни ястия пред любопитните погледи на минувачите, които  могат да опитват пожелание от вкусните храни, като опознават техните имена, начина им на приготовление и историята през годините назад. 

По време на срещата ще имате възможност в неформална обстановка да разговаряте с приятелите ни от арменската, еврейската, руската, италианската и турската общност и да се насладите на стакан руски чай,  арменски сладки или еврейски борекас, да изпиeете по турско кафе или чаша италианско вино. 

Очакваме ви на 15 март, от 11.00 часа в Дома на етносите в гр. Пловдив, бул. “Цар Борис III  Обединител” 79  ( до южния вход на тунела, под Античния театър).

Моля, да потвърдите присъствие на e-mail: ethnohouseplovdiv@gmail.com или на тел. 0879 539540 Д-р Ахавни Кеворян, член на Управителния съвет на Фондация “Заедно”. 

Проектът на Фондация “Заедно” се осъществява в подкрепа на каузата за запазване на етническата толерантност в най-стария жив град в Европа.        

Foundation TOGETHER
"Car Boris III Obedinitel" 79, Plovdiv 4000
e-mail: predsedatel@za-edno.org
phone: +359 878 763686
www.za-edno.org


Няма коментари:

Публикуване на коментар